Mit érdemes tudni a metabolikus szindróma problémájával kapcsolatban

Röviden: ez a metabolikus szindróma

A metabolikus szindróma egy olyan állapot, amelyben egy személynek több egészségügyi problémája is van, mint például elhízás, magas vérnyomás, magas vércukorszint és alacsony HDL (jó koleszterin) szint. Ez az állapot növeli az érrendszeri betegségek, cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Most erről fogunk részletesebben is beszélni egy kicsit, átnézni, hogy milyen kockázati tényezői vannak a betegségnek, és milyen lehetőségeink vannak a diagnózis felállításával kapcsolatban, hogyan kaphatunk hatékony segítséget, anélkül, hogy a háziorvosunkat kellene győzködni a kivizsgálás miatt. Érdemes lehet tehát tovább olvasni, amennyiben valaki a fentiek közül bármelyiket vagy akár több tünetet is észlel saját magán, miközben nem érzi, hogy az életmódja ezt indokolná. 

metabolikus szindróma1_3

Az elhízás és a metabolikus szindróma

Az elhízás a metabolikus szindróma egyik fő kockázati tényezője. Az elhízás a testzsír felesleges felhalmozódását jelenti a testben. Az elhízás a hasi zsírszövet felhalmozódásával (körfogat növekedése) jár, ami magasabb a metabolikus szindróma kockázata szempontjából. Az elhízás és az inzulinrezisztencia szorosan összefüggnek. Az inzulinrezisztencia az inzulin hatástalan használata, ami magas vércukorszintet eredményez. A magas vércukorszint az inzulinrezisztencia növekedéséhez vezet, és káros hatással van az érrendszerre is.

Az elhízás oka azonban több tényezőből származhat, és általában az egészségtelen életmód és táplálkozási szokások eredménye. Néhány gyakori okról beszélnénk tehát, amelyek szintén szerepet játszanak ebben a problémában. 

Legtöbbször persze a kiváltó ok a túlzott kalóriabevitel: ha több kalóriát fogyasztunk, mint amennyit testünk használ, akkor a felesleges kalóriákat zsírként raktározzuk a testünkben. Az ételek és italok nagy mennyiségben történő fogyasztása, valamint az egészségtelen étrend (magas cukor- és zsírtartalmú élelmiszerek) hozzájárulhat az elhízáshoz.

Emellett persze mindenképpen fontos tényező az inaktív, mozgásszegény életmód. Ha nem mozgunk eleget, akkor a testünk nem égeti el a felesleges kalóriákat, és a testzsír felhalmozódik. Az ülő életmód, az autó használata a gyaloglás helyett, és a túlzott televízió vagy számítógép használat mind hozzájárulhatnak az inaktivitáshoz és az elhízáshoz.

Genetikai tényezőkről is beszélhetünk, habár ennek a tényét még vitatják a szakemberek is, azért sokszor megfigyelhető a mindennapokban, hogy kiterjesztett családi probléma is lehet akár az elhízás, és persze a mindennapi stressz-szint növekedése vagy csökkenése is képes nagyban befolyásolni a testsúlyát az embernek, ahogy az ehhez kapcsolódó alváshiány is, amely megnöveli az ébren töltött órák számát és ehhez kapcsolódóan az étkezések számát vagy mennyiségét is. Ezek azonban a metabolikus szindróma kialakulását nem zárják ki egyáltalán.

A metabolikus szindróma további tényezői

A metabolikus szindróma magas vérnyomással is járhat. Az artériákban fellépő magas nyomás hosszú távon károsíthatja az érfalakat. A magas vérnyomás gyakran az elhízás és az inzulinrezisztencia következménye, mivel mindkettő szorosan összefügg az életmóddal és a táplálkozással.

Az alacsony HDL (jó koleszterin) szint is a metabolikus szindróma egyik jellemzője lehet. Az alacsony HDL szint hozzájárul a szívbetegségek kialakulásához, mivel az HDL segít a koleszterin eltávolításában az artériákból.

Az egészségtelen táplálkozási szokások, mint például az egészségtelen étrend és a mozgáshiány, jelentősen hozzájárulnak a metabolikus szindróma kialakulásához. Az egészséges életmódváltás, mint például az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás, jelentősen csökkentheti a metabolikus szindróma kialakulásának kockázatát.

metabolikus szindróma1_2

A metabolikus szindróma diagnosztizálási lehetőségei

Az orvos általában vérvizsgálatot és testméretméréseket végez a diagnózis megállapításához. A diagnózis célja az egészségügyi állapot felmérése és az egészségügyi kockázatok csökkentése. Az időben történő diagnózis segíthet az egészségesebb életmód és a megfelelő kezelés bevezetésében.

Ehhez tudom ajánlani a SYNLAB kínálatában található kivizsgálást, amely segítségével már egy lépéssel közelebb lehetünk a diagnózishoz és a kezeléshez is. Mindenféle beutaló vagy háziorvosi konzultáció nélkül is tudunk ide időpontot kérni, és elmenni a vizsgálatra. Annak az eredményével aztán már megfelelő szakemberhez tudunk fordulni. Másrészt, a SYNLAB rendelkezik dietetikai tanácsadás lehetőségével is, amely segíthet az orvosi kezelés mellett egy helyes étrend elsajátításában. A táplálkozás sokat jelent minden tüneti betegség, probléma esetében. Az elhízás természetesen megfelelő orvosi kezelés mellett a megfelelő táplálkozás segítségével kezelhető, de ugyanez az életmód a kettes típusú cukorbetegséghez is elengedhetetlen, és persze a vérnyomást is befolyásolni képes. Mindenképpen érdemes tehát a tüneteket tapasztalva elmenni egy orvosi vizsgálatra, amihez tudom ajánlani a SYNLAB klinika adta lehetőségeket.