A fagyasztóláda gyakorlati haszna

A fagyasztóláda használata

Mindenek előtt fontos, hogy ne nyitogassuk sűrűn a fagyasztóláda ajtaját. Ugyanis a konyhából beáramló szobahőmérsékletű levegő által okozott ingadozás nem tesz jót sem a termékeknek, sem a készüléknek. Kockáztatjuk az ételek megolvadását, majd visszafagyását, ami rontja a minőségüket, és egyes esetekben nem is egészséges a későbbiekben való fogyasztásuk, például a húsok esetében. Ha lehetőségünk van rá, érdemes a fagyasztóládát nem a konyhában, hanem a pincében vagy garázsban tartani.

Ugyanez a helyzet a túltöltéssel is. Ha nagyon telepakoljuk, nem tud rendesen lezáródni a teteje, és leolvadhat. Emellett a rendszer se tud jól működni, jeges-zúzmarás lesz a fala, fagyfoltos a hús, és érdekes állagú a zöldség. Így mindenképpen fontos, hogy az igényeinknek megfelelő méretű fagyasztóládát válasszunk, amelyben kényelmesen és jól elosztva tudjuk elrakni az ételeinket. Ám túl nagy se legyen, mert a sok üres hely (amellett, hogy felesleges) szintén befolyásolja a működést.

fagyasztolada_pic4

A fagyasztóláda méretbeli szempontjai

Az ideális fagyasztóláda mérete személyfüggő. Aki például egyedül él, annak elegendő egy kisebb, egyrekeszes fagyasztószekrény is, amely a hűtő tetejébe vagy aljába van elkülönítetten beépítve. Egy párnak már egy különálló, de nem túl nagy fagyasztóláda is kellhet, míg egy család számára a méretesebb modellek a megfelelőek.

Az azonban viszonylag egységes igény, hogy amit éppen szeretnénk beletenni, az elférjen, és praktikusan lehessen pakolni, bár ennek mértéke ismételten a készülék méretétől is függ. Az egyrekeszesben a halrudacska tetejére fog kerülni a zöldborsó, és valószínűleg mellé lesz nyomorgatva a hétvégéről megmaradt vadas. A kisebb mélyhűtőben már lehet külön polc a húsoknak és a zöldségeknek, netán meg egy fiók is a készételeknek. A családi fagyasztóládába már teljesen elszeparálva rakhatók a zöldségek, gyümölcsök, húsok, halak, maradék készételek, a mirelit szilvásgombócos zacskók, fagyik. Sőt, ha teljesen tökéletes az elrendezés, még olyan rekeszek is vannak, amelyekbe a marha- és csirkehús is külön eltehető.

Még inkább általános elvárásnak mondható, hogy a fagyasztóláda tökéletes hőmérsékletet biztosítson. Vagyis ne legyen fagyásfoltos a csirkemell, de ne is olvadjon puhára a kukorica. Illetve ne ingadozzon, és ne legyen jégcsapos belül. Mondjuk ehhez hozzátartozik a helyes használat is, hogy ne nyitogassuk túl sűrűn, ne hagyjuk nyitva, ne töltsük túl.

Készételek a fagyasztóláda mélyén

A boltok polcain rengeteg előfőzött-sütött terméket találhatunk: a hasábburgonyától kezdve a szilvásgombócon át a pizzákig szinte bármi megtalálható, ami idő híján gyors megoldást kínál meleg ebéd fogyasztására. A legtöbb ilyen árut elég otthon forró sütőbe, olajba, vízbe tenni, és perceken belül ehetővé is válnak. Ha hűtőtáskában tudjuk őket hamar hazajuttatni, nem is kell azonnal elkészíteni, hanem eltehetők későbbre, amikor tudjuk, hogy hosszú napunk lesz a munkában. A fagyasztóláda mélyén tárolva bármikor elővehetők lesznek.

Hasonló a helyzet az általunk megfőzött, de nem elfogyasztott ebédekkel is. Levest azért ne fagyasszunk le, vagy főzeléket, illetve főtt tojást, rántottát, hasonlókat se, azonban a legtöbb maradék étel zacskóban, dobozban eltehető későbbre. Így nem dobódik ki, és a fagyasztás miatt tartósabb lesz. Csak arra figyeljünk, hogy már romlott étel nem fog megjavulni a fagyasztóláda hidegétől

fagyasztolada_pic2

Gondolkodhatunk előre is. Például amikor a paprikának van idénye, főzhetünk nagyobb adag lecsóalapot (tojás és húsfélék nélkül!), és adagonként bezacskózva eltehetjük télire. Csak elő kell venni, ráborítani a szalonnára, virslire, aztán beleütni pár tojást, és negyed óra alatt kész az ebédünk. Ugyanez megtehető karfiollal, hasábburgonyával, vadassal, pörkölttel, rizzsel vagy nokedlivel is, sőt, akár spagettitésztával, gnoccival, vagy a nagymama rántott csirkéjével is.

A fagyasztóláda, mint „tartósítószer”

Amennyiben rendszeresen főzünk otthon, nehéz úgy megoldani, hogy munkából hazafele gyorsan bevásároljuk, ami éppen kell. És szinte biztos, hogy nem csak a kamra mélyén lévő tartós szárazáruból és a hűtőben lapuló pár frissebb élelmiszerből fogunk alkotni. Vagy éppen megeshet, hogy akciós a sajt, és egy nagyobb darabot veszünk, hogy eltegyük későbbre a felét. Így hát szükséges kisebb-nagyobb fagyasztóláda használata.

Ha gyakran dolgozunk mirelitáruval, például borsóval, kukoricával, egyéb zöldségekkel a köretekhez, akkor ennek megfelelő méretű és elosztású fagyasztót válasszunk. Ha többször marad ételünk, amit szeretnénk eltenni későbbre, akkor ezt is vegyük figyelembe.

Lényeg, hogy ismerjük az igényeinket, szokásainkat, életmódunkat, hogy miből mennyit használunk, miből mennyit teszünk félre. Jól működő fagyasztóládában tárolhatunk gyümölcsöt, zöldséget, húst, halat, pékárut, süteményt, fagylaltot, illetve szinte bármilyen maradék főtt ételt, amelynek textúrája és összetevői lehetővé teszik a fagyasztást.